Soğuk Oda

Soğuk Oda

Soğuk oda, özel anlamı ile gıda maddelerinin normal şartlarda saklanabilir sürelerinden daha uzun süre saklanabilmesi için ihtiyaca uygu şartlarda soğutulan ve nem durumu kontrol edilen, dış atmosferden ısı ve nem kazancına karşı yalıtılmış mahaller olarak tanımlanabilir. Soğuk hava deposunda amaç, mümkün olduğu kadar değişmez sıcaklık ve bağıl nem sağlamak olmalıdır. Çok kısa süreli de olsa her sıcaklık artışı mikroorganizmaların gelişiminde hızlanmaya neden olur. Bu yüzden soğutma mikropsuz bir ürüne uygulanmalı ve ürünün hasatından tüketimine kadar aralıksız sürdürülmelidir. Bununla birlikte saklama süresi sınırlıdır ve üründen ürüne değişir. Soğuk odalarda kimyasal enzim tepkimelerini yavaşlatıp, mikroorganizma gelişimini geciktirerek besin maddeleri ilk hallerine çok yakın halde saklanabilir. Ancak soğutma, mikroorganizma popülasyonunun çoğalmasını geciktirmekle birlikte sınırlı sayıda bozulma yapıcı mikroorganizmanın ölmesini sağlar. Bu nedenle ürünlerin başlangıçta mikroorganizma enfeksiyonundan korunması önem kazanmaktadır. Soğuk hava deposunda sıcaklık ve bağıl nemdeki denge durumu aşağıdaki etkenlere bağlı olarak değişim gösterir.

1. Soğuk Depoya Konulacak Ürünün ve Ambalajın Özellikleri: Soğuk odadaki ürünün transpirasyon yoğunluğundaki değişmeler özellikle ürünün soğutulmaya başlanması anında büyük etkiye sahiptir.

2. Soğuk Hava Deposunun Doldurulma Şekli Soğuk odalarda ürünler yerleştirilirken havanın serbestçe dolaşımına engel olmayacak istifleme yapılmalıdır. Böylelikle soğuk oda havasının yeterince ve kolayca karışması sağlanarak sıcaklığın uygun limitler içinde kalması temin edilmiş olur.

Ünite Tipi (Split): Soğuk ve donmuş muhafaza şartlarına uygun olarak 2 ayrı kategoride üretilir. Kondanser ünitesi dış hava şartlarına dayanaklı olacak şekilde, özel olarak dizayn edilmiştir. Kalite ve üretim sertifikasına uygun olarak kullanılan fanlar sayesinde, dış ünitede ses seviyesi minimize edilmiştir. Duvar montajını kolaylaştırmak amacıyla özel askı sistemi kullanılmıştır. Bu askı sayesinde hem montaj hemde servis kolaylığı sağlanmaktadır. Sistemi kontrol etmek amacıyla kullanılan kumanda paneli (DKP) istenilen bir kısma monte edilerek, soğuk odada dereceyi tesbit etmeyi ve müdahaleyi daha da kolaylaştırmaktadır. Sistemin enbüyük özelliklerinden biri olan fan kontrol sistemi ile yüksek enerji kayıplarının önüne geçilmiştir.

Ünite Tipi (Endüstriyel): Endüstriyel soğutma cihazları yüksek kapasiteli soğutma cihazlarıdır. 2670-86000 Watt aralığında soğuk ve donmuş muhafaza olarak 32 ayrı modelde, standart olarak üretilmektedir. Endüstriyel cihazlarda genellikle yarı hermetik(semi hermetic) kompresörler, cihazın kapasitesine göre evapatör(iç ünite) kullanılmaktadır. Endüstriyel soğutma cihazları yüksek kapasiteli olduğu için daha çok soğuk hava deposu tesisleri ve üretim tesislerinde ihtiyaç duyulmaktadır. Buna rağmen özel dizayn edilmiş kasası ve kaliteli ekipmanları sayesinde ses seviyesi minimize edilmiştir. 

Listeleme Şekli Izgara Liste

2 Items

sayfa başı
  1. 0-12 Derece Soğuk Oda 100m3'e kadar
    -
    +
  2. 0-12 Derece Soğuk Oda 100m3'den büyük
    -
    +
Listeleme Şekli Izgara Liste

2 Items

sayfa başı